Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 1 користувач та 153 гостя.

Баннер Донецкой торгово-промышленной палаты

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ: ПРОФІЛАКТИКА ТА ДОПОМОГА

Переглядів: 1617
02.02.2023 - 15:36

Основні причини переохолодження організму - тривале перебування на холоді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді.

Ознаки переохолодження: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, "гусяча шкіра", позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабкість, поверхневе дихання. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря, води та адаптації організму до холоду.

Найчастіше переохолодження загрожує: 

- особам, які багато часу перебувають на холоді;

- людям похилого віку;

- маленьким дітям;

- особам, що мають проблеми зі здоров'ям;

- особам, які колись перебували в стані гіпотермії;

- особам з захворюванням серця або з порушеннями кровообігу.

Запобігання переохолодженню організму

Щоб уникнути переохолодження: закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження - пальці рук, вуха, ніс; вживайте більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму; якщо немає гарячої, пийте побільше простої води; уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн; при перших проявах застуди негайно шукайте затишне місце, де можна зігрітися; якщо одяг промок на холоді, швидше переодягніться в сухий.

Перша медична допомога при переохолодженні

Легкий ступінь переохолодження (озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, важкість пересування, блідість шкіри):

-  тепло одягніть постраждалого, напоїть гарячим чаєм;

-  змусьте його виконувати інтенсивні фізичні вправи.

Середній ступінь переохолодження (синюшність губ і шкіри, ослаблене дихання, пульс стає рідшим, з'являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування):

- розітріть постраждалого вовняною тканиною, за можливості зігрійте під теплою водою, температуру якої підвищуйте поступово від 30-35 °С до 40-42°С;

-  зробіть масаж усього тіла;

-  тепло одягніть постраждалого та укладіть в ліжко, зігрійте грілками (зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температури);

- викличте лікаря.

Важкий ступінь переохолодження (з'являється втрата свідомості, життєві функції поступово знижуються):

-  негайно викличте лікаря;

-  виконайте всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження.

НЕ МОЖНА потерпілого переміщувати до спекотного приміщення, розтирати снігом та давати алкоголь.

Замерзання

Загальне системне ураження організму холодом найчастіше розвивається у людей виснажених, а також при алкогольному сп'янінні. Симптоми замерзання – спочатку виникає сонливість, млявість, порушення координації рухів, пригнічується стан, температура тіла знижується до 23-25°С.

Перша медична допомога при замерзанні:

Швидко відновлюйте нормальну температуру тіла постраждалого:

- обкладіть тіло постраждалого грілками, пляшками з теплою водою температурою 25-30°С, максимум 35°С;

- робіть штучне дихання і закритий масаж серця - при порушенні дихання і серцевої діяльності.

Після відновлення нормальної температури і свідомості, дайте постраждалому гарячий чай, укрийте теплою ковдрою і доставте у лікувальний заклад.

Профілактика переохолоджень та обморожень

Існують прості правила, виконання яких дозволить уникнути переохолодження та обмороження при сильному холоді:

1. Одягайте вільний одяг, бажано, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло. Верхній одяг бажано носити непромокний. Тісне взуття, відсутність устілки, вологі шкарпетки можуть створювати передумови обмороження. У взуття необхідно вкладати теплі устілки. Не виходьте на мороз без рукавичок та шалика. Найкращий варіант - рукавички з водовідштовхувальної тканини, яка не пропускає повітря, з хутром всередині.

2. У вітряну погоду відкриті ділянки тіла змащуйте спеціальним кремом.

3. Уникайте в морозну погоду носіння на тілі металевих предметів. Метал охолоджується до низьких температур швидше, ніж тіло, внаслідок чого можливе «прилипання» цих предметів до шкіри з виникненням почуття болю та холодових травм.

4. Не вживайте алкогольних напоїв. Алкогольне сп'яніння сприяє втраті тепла, в той же час викликаючи ілюзію тепла. Додатковим негативним чинником є неможливість сконцентруватися на перших ознаках обмороження. 

5. Паління на морозі зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.

6. Використовуйте допомогу ближніх та слідкуйте за їх станом обличчя, особливо за носом, вухами та щоками, звертайте увагу на зміну їх кольору. Не дозволяйте обмороженому місцю знов замерзнути, це може призвести до більш значних пошкоджень.

7. Не знімайте на морозі взуття з обморожених ніг - вони можуть розпухнути, і тоді ви не в змозі будете знов взутися. Якщо замерзли руки, спробуйте відігріти їх під пахвами.

8. Повернувшись в приміщення після довготривалого перебування на морозі, обов'язково впевніться у відсутності обмороження кінцівок, вух та носа. Несвоєчасне надання допомоги може призвести до гангрени та втрати кінцівок. Якщо на відкритому повітрі ви відчуваєте переохолодження, негайно зайдіть до теплого приміщення - магазину, під'їзду тощо - для зігрівання та огляду місць потенційного обмороження.

9. Ховайтеся від вітру. На вітрі вірогідність обмороження зростає.

10. Не мочіть шкіру. Не виходьте на мороз із мокрим волоссям. Якщо трапилося так, що одяг і взуття намокли, їх необхідно зняти, витертися, при можливості переодягнутися в сухий одяг та якнайшвидше потрапити до теплого приміщення. Під час сушіння одягу бажано робити енергійні рухи або фізичні вправи.

11. При тривалому перебуванні на морозі доцільно мати з собою змінні шкарпетки, рукавички та термос із гарячим чаєм.

12. Слід враховувати, що у дітей терморегуляція ще не налагоджена, а в осіб похилого віку при деяких хворобах порушена. Ці категорії найбільш піддаються обмороженню та переохолодженню.

БУДЬТЕ ЗДОРОВІ І БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ!