Рубрики

Бахмутський вісник - Проекти розвитку

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 75 гостей.

Офійний сайт Соледарської міської ради

Що повинна знати фізична особа-підприємець (ФОП) при прийнятті працівників на роботу

Переглядів: 806
15.12.2021 - 16:16

Чинне законодавство передбачає можливість здійснення фізичною особою—підприємцем своєї господарської діяльності самостійно та/або за допомогою праці найманих працівників.

Порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками однаковий для всіх роботодавців: чи то юридична особа, чи фізична особа—підприємець.

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпПУ), трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Це означає, що ФОП має вести кадрову документацію. Починаючи з 2015 року, реєстрація трудового договору у службі зайнятості більше не потрібна.

Трудовий договір вважається укладеним тільки після того, як його підписали роботодавець і працівник і видано наказ (розпорядження) про прийняття працівника на роботу.

Згідно п.6 ч.1 ст. 24 КЗпПУ, трудовий договір між працівником та фізичною особою має бути укладено в письмовій формі. Форма трудового договору між працівником і фізичною особою-підприємцем, яка використовує найману працю, затверджена Наказом Мінсоцполітики від 08.06.2001 № 260. Сторони можуть вносити в зазначену форму зміни та доповнення за умови, що вони не будуть погіршувати становище працівників та суперечити законодавству України. Складається договір в двох примірниках, один з яких зберігається у працівника.

 Працівник не може бути допущений до роботи без:

  • укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу,
  • повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.

ФОП до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором повинен обов’язково подати повідомлення до ДПС за встановленою формою одним із таких способів (форма повідомлення визначена в урядовій постанові від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державної фіскальної служби та її територіальних органів про прийняття працівника на роботу»):

  • засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису;
  • на паперових носіях разом з копією в електронній формі;
  • на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами.

Крім того, ФОП має оформляти локальні акти та може вести книгу їх реєстрації; має вести трудові книжки працівників, але не повинен вести книгу обліку бланків трудових книжок і вкладишів, а також книгу обліку руху трудових  книжок  і вкладишів до них (вимоги п. 7.1 Інструкції 58 поширюються лише на підприємства); має розробляти правила внутрішнього трудового розпорядку (їх вправі затвердити трудовий колектив, який може складатися навіть з одного найманого працівника); має вести табель обліку робочого часу тощо.

Укладення колективного договору є обов'язковим лише для юридичних осіб. Деякі питання, які регулюються колективним договором, ФОП може врегулювати іншим нормативним актом. Наприклад, положенням про оплату праці, яким може бути визначено строки виплати заробітної плати та її розміри за першу половину місяця (ст. 24 Закону України «Про оплату праці»). Форми і системи оплати праці та інші питання, визначені у ст. 97 КЗпПУ, погоджуються з профспілкою або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Особливу увагу в трудовому законодавстві приділено легалізації трудових відносин. Відповідальність роботодавця передбачена ст. 265 КЗпПУ. Штрафи є фінансовими санкціями і не належать до адміністративно-господарських санкцій, визначених главою 27 Господарського кодексу. Штрафи накладаються Держпраці в порядку, визначеному Кабміном Міністрів України. Виконання постанови Держпраці покладається на Державну виконавчу службу. При цьому сплата штрафу не звільняє від усунення порушень трудового законодавства.

Додатково нагадуємо, що з урахуванням карантинних вимог, за консультаціями з питань, які стосуються трудового законодавства, можна звернутися до відділу з питань праці Бахмутської міської ради за телефоном (0627)440179 або електронною поштою trud@bahmutrada.gov.ua.

Відділ з питань праці Бахмутської міської ради