Рубрики

ОСББ

«БУДУЙ СВОЄ» – це програма підтримки підприємництва створена Ощадбанком


КНП "Центр первинної медичної допомоги м. Бахмута"


Урядова "гаряча лінія" для громадян з порушенням слуху

Центр допомоги учасникам АТО


Поліція охорони Національної поліції УкраїниХто онлайн

Зараз на сайті 0 користувачів та 98 гостей.

Офійний сайт Соледарської міської ради

Однією з основних умов профілактики гіпертонічного кризу є регулярний прийом препаратів, які нормалізують артеріальний тиск

Переглядів: 3159
30.08.2018 - 14:27

Артеріальна гіпертензія (або іншими словами гіпертонічна хвороба) є одним з найбільш розповсюджених  хронічних захворювань і у світі, і в Україні.  За даними МОЗ України кожен 3-й дорослий в Україні має підвищений артеріальний тиск (АТ).

За статистикою,  серед всіх викликів лікарів практично половина - це дзвінки людей з серцево-судинними захворюваннями.  Кожному третьому з них лікарі ставлять діагноз гіпертонічний криз. Своєчасно проведена перша допомога при цьому недузі запобігає розвитку незворотніх процесів, які зачіпають серце, центральну нервову систему, великі кровоносні судини, нирки. 

Кожному гіпертоніку дуже важливо навчитися оцінювати ступінь тяжкості і прогнозувати можливий перебіг кризу. Зробити це можна тільки в контакті і під наглядом свого лікуючого лікаря, розробивши індивідуальний план дій.

 Цією інформацією повинні володіти всі гіпертоніки і їх близькі, тому що домашня перша допомога в більшості випадків може врятувати пацієнту життя.

Характерних цифр тиск при нападі гіпертонічної кризи не має, вони суто індивідуальні. Важливо не ДО яких відміток підвищується артеріальний тиск, а ЯК швидко. Саме швидкість підвищення тиску відрізняє гіпертонічний криз від звичайного високого артеріального тиску при гіпертонічній хворобі. Що ж провокує розвиток цього стану?

Як правило, гіпертонічний криз найчастіше розвивається

 • при нерегулярному прийомі препаратів для нормалізації артеріального тиску;
 • різкому припиненні прийому препаратів для нормалізації артеріального тиску ;
 • може бути першим проявом гіпертонічної хвороби. 

Специфічні симптоми розвитку гіпертонічного кризу:

 • сильна дратівливість;
 • виражені симптоми стенокардії;
 • припливи;
 • порушення зору (пелена, туман, мушки перед очима);
 • блідість шкіри і озноб, що змінюються почервонінням обличчя і припливів жару.

Виявивши всі ознаки наближення кризу, слід пам'ятати найважливіше правило надання першої медичної допомоги в цьому випадку - ТИСК НЕОБХІДНО ЗНИЖУВАТИ ПОСТУПОВО. Тому допускається прийом тільки того препарату, який призначив лікар для постійного лікування. При цьому збільшувати дозування не можна.

При розвитку симптомів гіпертонічного кризу необхідно:

 1. Припинити фізичне навантаження і заспокоїтися. Сісти або прилягти з піднятою головою, виміряти артеріальний тиск.
 2. Вимірювати артеріальний тиск кожні 20-30 хвилин із записом в щоденнику.
 3. Якщо гіпертонічний криз вже був раніше прийміть препарати, рекомендовані лікарем. (Наприклад «Каптоприл» 25 мг 1 таб. або «Каптопресс» ½ таб. -  під язик).
 4. Бажано, щоб тиск знижувався поступово і нормалізувався протягом 2-6 годин в залежності від вихідного рівня.
 5. Якщо на тлі кризу чи до нього з'явилося відчуття страху, нервове збудження - прийміть заспокійливі препарати (валеріана, корвалол).

Важливо пам'ятати, що виклик «швидкої допомоги» до дому необхідний при ускладненому кризі і неефективності самостійно прийнятих ліків.

«Швидку допомогу» потрібно негайно викликати в наступних випадках:

 • вперше виник гіпертонічний криз;
 • поява таких тривожних симптомів, як загрудинний біль, виражена задишка, запаморочення, слабкість, перебої в роботі серця, порушення руху кінцівок;
 • якщо протягом 60 хвилин відсутній ефект від проведеної лікарської терапії.

Після того як Вам вдалося впоратися з гіпертонічним кризом самостійно або за допомогою лікарів швидкої допомоги, ОБОВ'ЯЗКОВО ЗВЕРНІТЬСЯ В АМБУЛАТОРІЮ ДО СВОГО СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ !